Edukacja i nauczanie
asertywność

Niezwykle ważna cecha, która przydaje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, czyli asertywność! Powinieneś się nauczyć mówienia „nie”, czym prędzej, aby nie mieć trudności z wyrażaniem siebie.
Asertywność powinna być budowana w naszej psychice od najmłodszych lat. W końcu nie oddałeś swoich ulubionej łopatki i grabek w piaskownicy każdemu dziecku, które o to poprosiło. Tą zasadą powinieneś kierować się również w swoim życiu zawodowym. Jest to szczególnie ważne w przypadku nauczycieli, ponieważ mogą oni często być zachęcani do wykonywania wielu dodatkowych zadań, które nie zawsze mieszczą się w ramach ich obowiązków. Przekonaj się, kiedy warto mówić „nie”.

Naucz się asertywności

Kiedy szef każe Ci zostać po godzinach, wykonywać dodatkowe zadania, bez zapłaty, czy też brać zastępstwo za swoich kolegów – nauczycieli, powinieneś na wszystko się zgadzać? Oczywiście, że nie! Przecież masz nie tylko swoje życie zawodowe, ale również prywatne! Powinieneś zatem pielęgnować wartości rodzinne. W takich sytuacjach możesz z klasą odmówić. Nie rób tego agresywnie. Zawsze tłumacz swoje zachowanie. Możesz powiedzieć, że na przykład nie możesz zostać po godzinach, ponieważ masz plany ze swoją rodziną, bądź inne ważne rzeczy do wykonania. Pamiętaj o tym, aby nigdy nie dać się wykorzystywać! Tylko w ten sposób będziesz spełnionym nauczycielem i nie będziesz wylewać swojej frustracji na uczniach.

14 stycznia 2021

nie tylko w pracy asertywność jest ważna, w życiu osobistym także

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *