Edukacja i nauczanie
Uczniowie w szkole
W dobie dzisiejszego nacisku na edukację, zdobycie dobrej pracy i dalszy rozwój kariery, nauczyciel jawi się jako osoba, która na wielu etapach rozwoju dziecka (a później nastolatka i młodego człowieka) niejako stanowi o tym, czy uczeń w edukacji osiągnie to, co powinien. Nauczyciele stanowią o tym, czy dzieci są dobrze uczone, dobrze wychowane i czy po czasie „wychodzą na ludzi”. Dobry nauczyciel jest skarbem, o który trzeba dbać i starać się, by nie został roztrwoniony. Niestety, nauczycieli, którzy potrafią zainteresować wiedzą i dać pozytywnego kopa do myślenia jest w tym zawodzie mało.

Żeby zostać dobrym nauczycielem nie wystarczy być osobą, która ma jakąś określoną wiedzę i ją po prostu innym przedstawia. Do nauki innych osób potrzeba pasji, by wiedzą zarazić młodych ludzi. Nieodzowne jest także nieszablonowe podejście do nauki. Zwykłe, suche przedstawianie informacji na pewno nikogo nie zainteresuje – co więcej, może nawet odstraszyć od chęci głębszego poznania danego zagadnienia lub przedmiotu. Nauczyciel powinien być przede wszystkim wychowawcą i mentorem. Traktować swoją pracę jako swego rodzaju pasję, a nie nieciekawy obowiązek. Dobrze by było, by był niczym starszy przyjaciel: otwarty na problemy uczniów, umiejący dochować tajemnicy i potrafiący słuchać. Bo w pracy nauczyciela wbrew pozorom liczy się nie tylko mówienie, ale właśnie słuchanie. Uczniowie mają swoje racje, swoje przekonania, pomysły i problemy. Powinni na tyle pewnie czuć się w obecności swojego nauczyciela, by bez problemu się z nim nimi podzielić, bez obawy, że zostaną zignorowani, wyśmiani lub nierozumiani.

Obecnie, niestety znaczna większość nauczycieli pracuje w systemie „od-do”. Od końca przerwy do jej początku, od pierwszej lekcji, do ostatniej, od poniedziałku do piątku i od września do czerwca. Poza tymi ramami czasowymi uczniowie zostawiani są sami sobie lub korzystają z dodatkowej pomocy korepetytorów.

11 stycznia 2017

Bardzo dobrze napisane. Zgadzam się w 100%

12 stycznia 2017

Fajnie, że podziela Pani moje zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *