Edukacja i nauczanie
portfel

Wiele osób marzy o tym, aby pracować jako nauczyciel. Na pewno jest to zawód bardzo szlachetny, który wiąże się z wieloma wyrzeczeniami. Jak jednak wygląda w praktyce? Ile może zarobić nauczyciel? Sprawdzamy.

Okazuje się, że średnie zarobki nauczyciela w naszym kraju wynoszą około 3251 złotych brutto. Warto jednak pamiętać o tym, że ostatecznie wynagrodzenie jest uzależnione od wykształcenia, ale również stopnia awansu zawodowego. Kwota bazowa jest opisana w specjalnej ustawie budżetowej, a zatem zarobki nauczycieli są jawne. Jak to wygląda w praktyce? Nauczyciel stażysta zarabia około 2782 złotych brutto, kontraktowy 2862 złotych brutto, mianowany 3250 złotych brutto, a dyplomowany 3817 złotych brutto.

Specyfika zawodu nauczyciela

Czy te zarobki są odpowiednie dla nauczycieli? Trudno jest to jednoznacznie określić, jednak warto mieć na uwadze to, jak wygląda praca takiej osoby. Musi ona nie tylko poprowadzić lekcję, ale również się do niej odpowiednio przygotować. W ostatnich latach podstawa programowa często się zmieniała, co powodowało jeszcze większe trudności z opracowaniem materiału. Oprócz tego nauczyciel w domu musi sprawdzać kartkówki, sprawdziany, prace domowe swoich uczniów. To również jest czasochłonnym zajęciem. Właśnie dlatego należy wziąć pod uwagę fakt, że nauczyciele muszą mierzyć się każdego dnia z ogromem obowiązków. Oprócz tego ich praca jest również niezwykle stresująca, ponieważ codziennie mierzą się z nowymi wyzwaniami, jakie stwarzają przed nimi uczniowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *