Edukacja i nauczanie
odmowa wykonania polecenia służbowego
Jesteśmy wolnymi ludźmi, mamy swój rozum i nie zawsze musimy wykonywać bezdyskusyjnie polecenia przełożonych. Warto wiedzieć, kiedy przysługuje nam prawo do odmowy. Dotyczy to także osób pracujących na stanowisku nauczycielskim.

  • Polecenie przełożonego nie jest wiążące w momencie, gdy wykracza poza zakres obowiązków. Szef nie powinien wymagać od swoich pracowników wykonania działań, które nie mają żadnego związku z ich obowiązkami zawodowymi.
  • Odmowa będzie również zasadna, kiedy konkretne zadanie w jakikolwiek sposób będzie naruszało prawo. Fałszowanie dat w dokumentach, czy wpisywanie oszukanych danych może skończyć się tragicznie do pracownika. W takim przypadku jak najbardziej może on odmówić podjęcia tego typu czynności.
  • Kiedy zadanie zlecone przez szefa będzie wiązało się z niebezpieczeństwem dla pracownika, ten również może odmówić wykonania go. Zawsze należy pamiętać o tym, że zdrowie ma się tylko jedno i należy o nie bezwzględnie dbać.

Nauczyciel powinien być nieustannie w znakomitej kondycji. Nie tylko fizycznej, ale również psychicznej. Kiedy źle czuje się w konkretnym dniu może zarazić uczniów chorobą, nawet zwykłym przeziębieniem. Kiedy natomiast nie jest skoncentrowany i ma gorszy dzień, a sprawuje opiekę nad małymi dziećmi – wtedy jego rozkojarzenie może mieć bardzo tragiczne skutki względem bezpieczeństwa dzieci. Dlatego w takiej sytuacji ma prawo do odmówienia wykonania obowiązków. Pracodawca w żadnym wypadku nie może nadużywać swoich uprawnień. Dotyczy to również sytuacji, w których miałby traktować gorzej jednego pracownika względem pozostałych. Kiedy to na przykład zleci dodatkowe nadgodziny osobie, której nie darzy sympatią.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *