Edukacja i nauczanie
komunikatywność
Czym charakteryzuje się osoba komunikatywna? Przede wszystkim potrafi uważnie słuchać oraz formułować klarowne oraz zrozumiałe komunikaty. Z pewnością musi także posługiwać się językiem dostosowanym do potrzeb swojego rozmówcy, a także konkretnej sytuacji. W inny sposób będzie zwracać się do koleżanki z pracy, inaczej do nastolatka, a jeszcze inaczej do osoby o wiele lat starszej od siebie. Szczególnie nauczyciele powinni wypracować w sobie zdolność komunikacji na wysokim poziomie.

W jaki sposób powinni oni rozwijać komunikatywność? Pierwszy krok to umiejętność słuchania. Wiadomym jest to, że osoba komunikatywna będzie nie tylko nawiązywać, ale również podtrzymywać dialog. Dlatego należy dopuszczać rozmówcę do głosu. Szczególnie w relacjach służbowych aktywne słuchanie będzie miało ogromne znaczenie. Należy zdać sobie sprawę z tego, że aby pomóc osobie, która ma konkretny problem, musimy przede wszystkim poznać jej potrzeby. Kolejny krok to prośba o informację zwrotną.

Musimy znać swoje słabości, aby się rozwijać. Niekiedy trudno jest je określić samodzielnie. Wiele sfer osobowości będzie wymagać intensywnego doskonalenia. Trzeba zasięgać opinii innych, aby przekonać się o tym, co należy zmienić w sobie. Nasi rozmówcy mogą określić braki w zakresie komunikacji.

Trzeci i równie ważny element to wyciąganie wniosków z doświadczeń. Kiedy samodzielnie analizujemy i dokonujemy oceny konkretnych sytuacji w naszym życiu, możemy wyciągnąć wiele ciekawych wniosków. Dzięki temu dowiadujemy się, gdzie popełniliśmy błędy i co zrobiliśmy dobrze. Wtedy możemy rozwijać swoje własne zalety, a niedoskonałości eliminować. Szczególnie nietaktowne, jest na przykład przerywanie rozmówcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *