
Nauczyciel prowadzi klasę przez trzy lata nauki, pozostając jednocześnie jej wychowawcą. W tym czasie uczy dzieci wszystkich wymaganych programowo przedmiotów: języka polskiego, matematyki, muzyki, plastyki, techniki i lekcji W-f i odpowiada za realizację całego, zalecanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej programu nauczania. Część zajęć prowadzona jest także poza murami szkoły. Nauczyciel organizuje różnego rodzaju wycieczki np. do parku, do muzeum, teatru itp.
Oprócz prowadzenia lekcji, nauczyciel wychowania początkowego sprawuje również opiekę nad dziećmi podczas przerw, pilnując przy tym bezpieczeństwa swoich wychowanków. Pomimo tego, że praca nauczyciela w klasach I-III ma charakter indywidualny, to jednak jego praca wymaga także współpracy z innymi ludźmi. Współpracuje z rodzicami dzieci, w razie potrzeby kontaktuje się z nimi i organizuje dla nich zebrania. Ściśle współpracuje także z pedagogiem szkolnym i psychologiem, jak również z innymi nauczycielami.
W klasie mojej córki nauczyciel wychowania początkowego zmieniał się już dwa razy, a koniec roku szkolnego jeszcze nie minął. Podobno klasa jest trudna i mało kto z nimi może wytrzymać.
Jak myślicie, posłać sześciolatka do pierwszej klasy, czy do zerówki?
Wybór jest bardzo trudny. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji dziecka. Nie tylko od rozwoju intelektualnego,ale także od jego rozwoju emocjonalnego, a nawet rozwoju fizycznego. Z pewnością rodzice sami najlepiej będą wiedzieli co zrobić.