Edukacja i nauczanie
stres
Czym tak naprawdę jest stres? Jest to reakcja na pewien bodziec, który pochodzi ze świata zewnętrznego. To on wymaga ze strony człowieka podjęcia pewnych działań, czy też konkretnej reakcji. Okazuje się jednak, że te właśnie działania są bezpośrednio uzależnione od człowieka.

Właśnie dlatego stres można w pewnym stopniu kontrolować. Są pewne techniki radzenia sobie ze stresem. Powinni z nich skorzystać szczególnie nauczyciele, bowiem to oni są w grupie osób bardziej narażonych na nieprzyjemne skutki stresu. Pierwszym elementem, o którym warto pamiętać jest poznanie elementów stresogennych. Warto dowiedzieć się jakie sytuacje wprowadzają nas w taki stan. Kiedy uda nam się uzmysłowić sobie takie kwestie i poznamy źródła stresów, będziemy mogli choć w pewnej części je wyeliminować z naszego życia. Może się to wydawać bardzo proste, jednak w takich przypadkach warto zacząć od tej właśnie kwestii.

Kiedy jednak nie uda nam się usunąć niektórych stresujących sytuacji z naszego życia – musimy nauczyć się je akceptować. Niektóre osoby stwierdzają, że stresuje ich to, że muszą wyjść z łóżka. A przecież z tym nie da się walczyć, to konieczność, którą musi spełniać każdy człowiek. Z tym trzeba się po prostu pogodzić i to zaakceptować. Badania psychologów wykazują, że akceptacja kosztuje znacznie mniej stresu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby żyć w zgodzie z samym sobą. To zdecydowanie ułatwia życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *